Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Cyber-przestępcy złapani w operacji Web Snare


Wczoraj Amerykański Departament Sprawiedliwości ogłosił, że w wyniku operacji Web Snare aresztowano lub skazano ponad150 cyber-przestępców.

Trzymiesięczna operacja wymierzona była przeciwko przestępczości gospodarczej online występującej pod wszystkimi przebraniami, od oszustw i przypadków podszywania się pod inne osoby, po włamania do systemu i pirackie oprogramowanie. W celu wyśledzenia cyber-przestępców rozsianych na całym świecie współpracowały ze sobą amerykańskie organy ścigania zarówno na szczeblu federalnym, stanowym, jak i lokalnym.

Departament sprawiedliwości oświadczył, że szeroki zasięg kampanii odzwierciedlał "stopień, w jakim działalność przestępcza online nie tylko przekracza granice jednej jurysdykcji, ale łączy tradycyjne rodzaje przestępstw z różnymi formami przestępczości komputerowej, takiej jak wdzieranie się do komputerów i złośliwe programy komputerowe".

Do przestępców ujętych w akcji należeli: rumuński haker Calin Mateias i jego pięciu amerykańskich wspólników oskarżonych o spiskowanie w celu dokonania kradzieży ponad 10 milionów dolarów na Ingram Micro.

Zarzuty przedstawiono również Jay'owi R. Echouafniemu, prezesowi Orbit Communications, który oskarżany jest o konspirację i wyrządzenie szkód w zabezpieczonych komputerach. Echouafni oraz jego partnerzy handlowi rzekomo wynajęli hakerów do przeprowadzenia ataków DoS na konkurencyjne firmy działające online. Z oświadczenia departamentu sprawiedliwości wynika, że w wyniku tych ataków "poniesione straty, liczone w przychodach i kosztach związanych z odpieraniem ataku, wyniosły ponad 2 miliony dolarów".

W wyniku operacji Web Snare złapane zostały również osoby oskarżone o przemyt skradzionych numerów kart kredytowych przez kanały IRC, uczestnictwo w oszukańczych aukcjach internetowych i wymuszenia.

53 osoby otrzymały już wyroki. Liczba ta może wydawać się niewielka biorąc pod uwagę szeroki zasięg cyber-przestępczości. Podczas śledztwa zidentyfikowano ponad 150 000 ofiar cyber-przestępczości. Szacunkowe straty wynoszą ponad 215 milionów dolarów.

Operacja Web Snare, ze względu na międzynarodową współpracę i egzekwowanie surowych regulacji prawnych, może być traktowana jako dobre posunięcie: pierwszy krok w kierunku uczynienia z Internetu bezpieczniejszego środowiska dla biznesu i użytkowników domowych.

Źródło:
Reuters