Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Lista 20 najpopularniejszych szkodników w maju 2004


Kaspersky Lab prezentuje listę 20 szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w maju 2004. Poniższe dane określają procentowy udział infekcji wywołanej konkretnym szkodnikiem w łącznej liczbie infekcji zgłoszonych do firmy Kaspersky Lab w maju 2004 roku.

pozycja stan nazwa wirusa %
1 +5 <nobr>I-Worm.Netsky.aa</nobr> 31,47%
2 -1 <nobr>I-Worm.Netsky.b</nobr> 30,98%
3 -1 <nobr>I-Worm.Netsky.q</nobr> 6,89%
4 +5 <nobr>I-Worm.Netsky.y</nobr> 5,03%
5 nowość <nobr>I-Worm.Bagle.z</nobr> 5,00%
6 -1 <nobr>I-Worm.NetSky.d</nobr> 3,12%
7 +7 <nobr>I-Worm.LovGate.w</nobr> 1,74%
8 -5 I-Worm.NetSky.t </nobr> 1,66%
9 +1 <nobr>I-Worm.Swen</nobr> 1,56%
10 -3 <nobr>I-Worm.Mydoom.e</nobr> 1,32%
11 bez zmian <nobr>I-Worm.Mydoom.g</nobr> 0,86%
12 +5 <nobr>I-Worm.NetSky.o</nobr> 0,86%
13 -1 <nobr>I-Worm.NetSky.c</nobr> 0,71%
14 -6 <nobr>I-Worm.NetSky.r</nobr> 0,70%
15 nowość <nobr>I-Worm.Bagle.y</nobr> 0,47%
16 nowość <nobr>I-Worm.Sober.g</nobr> 0,44%
17 -4 <nobr>I-Worm.Bagle.i</nobr> 0,43%
18 nowość <nobr>EXPLOIT.HTML.ObjData</nobr> 0,41%
19 powrót <nobr>I-Worm.Mimail.j</nobr> 0,35%
20 -2 <nobr>I-Worm.Klez.h</nobr> 0,34%
<nobr>Inne szkodliwe programy*</nobr> 5,66%
*infekcje szkodników, które nie zakwalifikowały się do listy

W maju 2004 byliśmy świadkami dwóch dużych wydarzeń. Pierwszym było pojawienie się robaka internetowego Sasser wykorzystującego jedną z najnowszych luk w zabezpieczeniach systemów Windows. Drugie wydarzenie to aresztowanie jego twórcy, przyznającego się także do udziału w tworzeniu robaków z rodziny Netsky.

Nie jest zatem niespodzianką, że w maju nie pojawił się żaden nowy Netsky. Aresztowanie twórcy nie zmniejszyło jednak popularności rodziny. Pierwsze miejsce zajęła jedna z najnowszych modyfikacji - NetSky.aa. Lider z ubiegłego miesiąca - NetSky.b - okupuje drugie miejsce z minimalnie słabszym wynikiem.

Odwieczny wróg Netsky\'a - Bagle nie zdołał dotrzymać mu kroku. Mimo to w zestawieniu pojawiły się dwie nowe wersje, z których jedna - Bagle.z - znalazła się na piątej pozycji.

Rodzina Sober już od jakiegoś czasu spada w zestawieniach. W kwietniu całkowicie znikła z zestawienia, natomiast w maju pojawił się siódmy reprezentant - Sober.g, który uplasował się na szesnastym miejscu. Z kolei rodzina Mydoom stabilnie utrzymuje się na liście.

W dziedzinie skoków zwyciężył stworzony w Korei robak LovGate.W. Szkodnik ten wyposażony został w funkcję odpowiadającą (wraz z kopią robaka) na wszystkie wiadomości znajdujące się w skrzynce odbiorczej. Funkcja ta pozwoliła szkodnikowi na wykonanie skoku w górę o siedem pozycji.

Na listę powrócił Mimail.j spychając jednocześnie na ostatnie miejsce weterana listy - robaka Klez.h, który niedawno obchodził swoje drugie urodziny.

Pojawiła się także niespodzianka - jedną z nowości jest Exploit.HTML.ObjData. Wykorzystywany on był w wielu atakach mających na celu rozsyłanie spamu. Exploit ten instaluje konia trojańskiego, który zamienia zainfekowane komputery w dystrybutory spamu.

Eksperci z firmy Kaspersky Lab wykryli w maju 2004 ponad 400 szkodliwych programów - minimalnie mniej niż w kwietniu i znacznie mniej niż w marcu. Dobra wiadomość jest taka, że bardzo wiele nowych szkodników, które powstały na fali popularności Netsky\'a, Bagle\'a oraz Mydooma, zostało powstrzymanych przez korporacje antywirusowe oraz dzięki zwiększonej czujności użytkowników. Z drugiej jednak strony - najsilniejsze osobniki przetrwały i w celu uniknięcia infekcji użytkownicy muszą być coraz bardziej ostrożni.

Podsumowanie: