Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Hakerzy i prawo

Tagi:

Zważywszy na to, że włamywanie do systemów komputerowych ma już ponad trzydziestoletnią historię, rządy miały mnóstwo czasu na opracowanie i przyjęcie ustaw o cyber-przestępczości. Obecnie prawie wszystkie rozwinięte kraje posiadają pewne formy prawa chroniącego przed hakerami lub ustawy o kradzieży danych, które mogą posłużyć do stawiania przed sądem cyber-przestępców. Podejmowane są działania zmierzające do zaostrzenia tych ustaw, co czasami wywołuje protesty ze strony grup popierających wolny dostęp do informacji.

W ciągu ostatnich kilku lat zapadło wiele wyroków skazujących za włamania do systemów oraz nieautoryzowany dostęp do danych. Oto kilka przykładów:

  • Kevin Mitnick jest prawdopodobnie najbardziej znanym przypadkiem schwytania hakera. 15 lutego 1995 roku FBI aresztowało Mitnicka w Raleigh, w Północnej Karolinie, po tym jak ekspert komputerowy Tsutomu Shimomura zdołał wyśledzić jego kryjówkę. Po przyznaniu się do większości zarzucanych mu czynów Mitnick został skazany na 46 miesięcy pozbawienia wolności oraz trzy lata w zawieszeniu. Następnie został skazany na kolejne 22 miesiące za naruszenie zasad odbywania wyroku w zawieszeniu oraz inne zarzuty. Ostatecznie wyszedł z więzienia 21 stycznia 2000 roku.
  • Pierre-Guy Lavoie, dwudziestojednoletni kanadyjski haker, otrzymał wyrok 12 lat pracy na rzecz społeczeństwa za oszukańcze użycie haseł w celu popełniania przestępstw komputerowych. Został skazany na podstawie prawa kanadyjskiego.
  • Thomas Michael Whitehead, lat 38, z Boca Raton na Florydzie, został jako pierwszy skazany na podstawie ustawy Digital Millennium Copyright Act (DMCA). Oskarżono go w ramach programu Attorney General's Computer Hacking and Intellectual Property, przedstawiając zarzut sprzedaży sprzętu mogącego posłużyć do nielegalnego odbierania transmisji satelitarnych DirectTV.
  • Serge Humpich, trzydziestosześcioletni inżynier, został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Miał również zapłacić 12 000 franków grzywny oraz symboliczne odszkodowanie w wysokości jednego franka na rzecz 'Groupement des Cartes Bancaires'.
  • 20 października 2001 roku Rosjanin Vasiliy Gorshkov, lat 26, został uznany winnym zarzucanych mu czynów: konspiracji, przestępstw komputerowych i oszustw popełnionych wobec Speakeasy Network of Seattle, Waszyngton, Nara Bank of Los Angeles, Kalifornia, Central National Bank of Waco, Teksas oraz firmy PayPal of Palo Alto, Kalifornia.
  • 1 lipca 2003 roku Oleg Zezev, znany jako "Alex", obywatel Kazachstanu, został skazany przez sąd federalny na Manhattanie na ponad cztery lata więzienia, po tym jak udowodniono mu zarzuty wymuszenia oraz włamania do systemów komputerowych.
  • Federalny sąd przysięgłych postawił w stan oskarżenia Mateiasa Calina, rumuńskiego hakera, wraz z pięcioma Amerykanami pod zarzutem spiskowania w celu kradzieży sprzętu komputerowego o wartości ponad 10 milionów dolarów z Ingram Micro w Santa Ana, Kalifornia, największego na świecie dystrybutora technologii. Mateias i jego współpracownicy czekają jeszcze na wyrok za te przestępstwa, i mogą dostać do 90 lat pozbawienia wolności.

Lista ta jedynie skrótowo ukazuje, w jaki sposób regulacje chroniące przed cyber-przestępczością stosowane są na całym świecie w zwalczaniu hakerów lub skazywaniu cyber-przestępców. Istnieją również przypadki osób niesłusznie skazanych za cyber-przestępstwa. Z drugiej strony, wielu hakerów wciąż przebywa na wolności, chociaż znane są ich nazwiska. Jednakże liczba takich przypadków topnieje z dnia na dzień.

Cyber-przestępczości nie da się wyeliminować. Jest ona rzeczywistością XXI wieku, a powszechna dostępność Internetu oraz niezabezpieczone systemy zwiększyły jej zasięg. Dobrze napisane ustawy i coraz więcej międzynarodowych traktatów dotyczących cyber-przestepczości, jak te przyjmowane obecnie, powodują, że świat zmierza w dobrym kierunku, zaś długofalowym celem jest bezpieczniejsza, bardziej praworządna cyber-przestrzeń.