Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Główne osobowości z kręgu hakerów

Tagi:

Sekcja ta zawiera krótkie opisy najbardziej znanych hakerów, zarówno czarnych, jaki i białych kapeluszy. Postaci te zyskały sławę z różnorodnych powodów: ze względu na ich działania, zarówno pozytywne, jak i negatywne, wkład do rozwoju oprogramowania i technologii, czy też innowacyjne podejście, umiejętności lub nietuzinkowe pomysły.

Richard Stallman uważany jest za ojca darmowego oprogramowania. Po rozpoczęciu pracy w 1971 roku w Laboratorium Sztucznej Inteligencji instytutu MIT Stallman zetknął się z "klauzulą o nieujawnianiu informacji" i programem z niedostępnym publicznie kodem źródłowym, gdy włamywał się do sterownika systemowego w celu usprawnienia go w "tradycyjny sposób". Po interesującej batalii o zdobycie kodu źródłowego wadliwej drukarki Stallman porzucił swoją pracę i został najzagorzalszym zwolennikiem darmowego oprogramowania komputerowego, tworząc GNU i Free Software Foundation.

Dennis Ritchie i Ken Thompson znani są w związku z dwoma dziełami: systemem operacyjnym UNIX i językiem programowania C. Obydwaj rozpoczęli swoje kariery w latach 60. w laboratorium Bell Labs, a ich pomysły na zawsze zrewolucjonizowały świat komputerowy. Ken Thompson wycofał się ze świata komputerowego, Dennis Ritchie natomiast jest wciąż zatrudniony w Lucent Technology, pracując nad nowym systemem operacyjnym opartym na Uniksie, zwanym 'Plan9'.

John Draper, znany jako "Cap'n Crunch", zdobył sławę dzięki swym umiejętnościom włamywania do systemów telefonicznych, używając do tego tylko gwizdka znalezionego w pudełku płatków zbożowych "Cap'n Crunch" (stąd jego ksywa). Oprócz miana ojca uzyskiwania nielegalnych połączeń telefonicznych, John Draper znany jest również z powodu stworzenia pierwszego edytora tekstu dla IBM PC. Obecnie prowadzi on własną działalność w branży bezpieczeństwa komputerowego, zajmuje się opracowywaniem rozwiązań antyspamowych, zapobieganiem ataków hakerów i zabezpieczeniami komputerów typu PC.

Robert Morris rozsławił się stworzeniem w roku 1988 pierwszego robaka internetowego. Zainfekował on tysiące systemów paraliżując Internet na 12 godzin. Robak Morris był prawdopodobnie pierwszym całkowicie automatycznym narzędziem hakerskim, wykorzystującym kilka niezałatanych luk w komputerach Vax i Sun.

Kevin Mitnick, prawdopodobnie najbardziej znany przypadek "czarnego kapelusza", został namierzony przez eksperta komputerowego Tsutomu Shimomura'ego w roku 1995.

Kevin Poulsen zyskał sławę, gdy w roku 1990 dokonał włamania do systemu telefonicznego w Los Angeles, co pozwoliło mu dodzwonić się jako stodruga osoba w konkursie radiowym i wygrać Porsche 944. Kevin Poulsen został w końcu złapany i skazany na trzy lata więzienia. Obecnie pisze artykuły do magazynu online poświęconemu bezpieczeństwu "SecurityFocus".

Vladimir Levin, rosyjski ekspert komputerowy, włamał się do Citibanku kradnąc 10 milionów dolarów. W 1995 roku został aresztowany w Wielkiej Brytanii przez Interpol oraz skazany na trzyletni pobyt w więzieniu oraz zapłatę 240 015 dolarów jako zadośćuczynienie.

Tsutomu Shimomura jest dobrym przykładem "białego kapelusza". Pracował w San Diego Supercomputing Center, gdy Kevin Mitnick włamał się do jego sieci kradnąc informacje o technologii telefonów komórkowych i inne tajne dane. Tsutomu rozpoczął pościg za Mitnickiem doprowadzając do jego aresztowania.

Linus Torvalds znany jest jako ojciec Linuksa, najpopularniejszego obecnie systemu operacyjnego opartego na Uniksie. Linus rozpoczął pracę nad nowym systemem operacyjnym w roku 1991, wykorzystując do swojego projektu kilka kontrowersyjnych technologii, takich jak ideę Free Software i Gnu's Public Licence System. Znany jest również dzięki swoim wcześniejszym sporom z Andrewem Tannenbaumem, autorem Miniksa, który był źródłem inspiracji dla Linusa w jego projekcie systemu operacyjnego.