Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Dziesięć sposobów na uniknięcie spamu

Tagi:

1.Należy posiadać co najmniej dwa adresy e-mail. Prywatny adres powinien być wykorzystywany wyłącznie do prywatnej korespondencji. Do rejestracji na publicznych forach, czatach, do subskrypcji list mailingowych itd. należy wykorzystywać adres publiczny.
2.Nigdy nie należy publikować swojego prywatnego adresu na publicznie dostępnych zasobach.
3.Adres prywatny powinien być trudny do podrobienia. Spamerzy stosują kombinacje oczywistych nazw, słów i liczb do realnie wyglądających adresów. Adres prywatny nie powinien składać się po prostu z imienia i nazwiska. Należy być twórczym i stworzyć możliwie unikatowy adres.
4.Jeśli elektroniczne opublikowanie prywatnego adresu jest konieczne należy go zamaskować, aby nie przechwycili go spamerzy. Joe.Smith@yahoo.com jest łatwym do przechwycenia adresem, tak samo jak Joe.Smith at yahoo.com. Można jednak zapisać go jako Joe-dot-Smith-at-yahoo-dot-com. Jeśli adres musi zostać opublikowany na stronie WWW najlepiej zapisać go jako obrazek, a nie odsyłacz.
5.Należy traktować swój adres publiczny jako tymczasowy. Istnieją duże szanse, że spamerzy szybko przechwycą go. W miarę możliwości zaleca się regularnie zmieniać adres publiczny.
6.Do zarejestrowania się na forach, czatach, oraz do subskrypcji do list mailingowych i promocji należy zawsze używać adresu publicznego. Należy również rozważyć możliwość stosowania kilku adresów publicznych, aby wyśledzić, które usługi sprzedają adresy spamerom.
7.Nigdy nie należy odpowiadać na spam. Taka odpowiedź może zostać przeczytana przez roboty przeszukujące sieć, które ocenią adres nadawcy jako czynny. W rezultacie, im więcej takich odpowiedzi, tym więcej spamu.
8.Nigdy nie należy klikać odsyłaczy 'zrezygnuj z subskrypcji' z wątpliwych źródeł. Spamerzy wysyłają fałszywe listy proponujące zrezygnowanie z subskrypcji w celu zebrania aktywnych adresów. Kliknięcie takiego odsyłacza zwiększy jedynie ilość otrzymywanego spamu.
9.Jeśli spamerzy odkryją prywatny adres należy go jak najszybciej zmienić. Być może jest to niedogodność, ale zmiana adresu e-mail może pomóc w uniknięciu spamu - przynajmniej na razie!
10.Upewnij się, że poczta jest filtrowana przez rozwiązanie antyspamowe. Należy rozważyć zainstalowanie osobistego oprogramowania antyspamowego. Konta pocztowe należy otwierać wyłącznie u dostawców, którzy oferują fltrowanie spamu.