Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1
Ostatnie posty
Najpopularniejsze

Czas wysyłek i phishingu

Andriej Kostin
Dodany 30 grudnia 2015, 09:36 CET
Tagi:

W przeddzień głównych świąt, takich jak Boże Narodzenie czy Nowy Rok, organizacje świadczące usługi pocztowe oraz kurierskie muszą obsłużyć znacznie więcej wysyłek. Ludzie kupują o wiele więcej rzeczy online niż zwykle, szukają atrakcyjnych okazji na wyprzedażach i wysyłają prezenty pocztą – zarówno krajową jak i zagraniczną – przyjaciołom oraz krewnym. Aby klienci nie musieli się denerwować, firmy kurierskie wysyłają powiadomienia e-mail i zapewniają systemy śledzenia przesyłek. Jednak ten rodzaj komunikacji stwarza również idealne warunki dla wysyłania przez cyberprzestępców wiadomości phishingowych w imieniu największych firm kurierskich, co powoduje wzrost liczby takich wiadomości.   

Oszuści mają jasny cel: podstępnie nakłonić niczego nieświadomych użytkowników, aby pobrali szkodliwy program lub podali swoje poufne dane na stronie phishingowej. W jednej z oszukańczych wiadomości wykrytych przez firmę Kaspersky Lab proszono użytkownika, aby wypełnił i podpisał formularz dostawy w celu odebrania przesyłki. Wiadomość ta posiadała załączony plik DOC zawierający exploita Exploit.MSWord.Agent.gg, który umożliwiał cyberprzestępcy, między innymi, uzyskanie zdalnego dostępu do zainfekowanego komputera.